OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW
O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO
Powiatowy Urząd Pracy w Namysłowie zaprasza pracodawców do składania wniosków o przyznanie środków finansowych w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Nabór wniosków będzie trwał w terminie:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
*W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia realizujące specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający, w tym m.in.:
- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
- ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
*Wnioskodawca powinien udowodnić (np. poprzez dołączenie do wniosku kopii dokumentu zakupu), że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.
- Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie zawodach deficytowych.
Barometr zawodów – prognoza na rok 2023:
- powiat namysłowski (szczegóły w załączeniu)
- Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
*W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 50 roku życia, które zostały zatrudnione w okresie ostatniego roku lub w okresie ostatniego roku miały zmieniony zakres obowiązków w aktualnym miejscu pracy lub będą je miały zmieniony w perspektywie najbliższych 3 miesięcy od momentu złożenia wniosku.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
Priorytet adresowany jest także do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin.
6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami (szczegóły w załączeniu).
Wymienione działania mogą być zrealizowane dopiero po podpisaniu z Powiatowym Urzędem Pracy umowy o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne.
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na sfinansowanie:
- kursów i studiów podyplomowych realizowanych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminów umożliwiających uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badań lekarskich i psychologicznych wymaganych do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
UWAGA!
- W ramach środków z KFS nie można ubiegać się o sfinansowanie kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia związanych z kursem, studiami podyplomowymi lub egzaminem.
- Kształcenie ustawiczne realizowane w ramach KFS ma pozostawać w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem działalności pracodawcy. Nie będą finansowane ze środków KFS formy kształcenia ustawicznego, które w przeważającej mierze dotyczą kompetencji miękkich (psychospołecznych, interpersonalnych itp.).
- Ustala się limit kosztów kształcenia ustawicznego na 1 osobę do wysokości: 4 500,00 zł.
- Warunkiem skorzystania z dofinansowania szkoleń ze środków KFS jest posiadanie statusu pracodawcy bądź pracownika zgodnie z przepisami ustawy Kodeks pracy. Pracownicy służb mundurowych, zatrudniani na podstawie ustaw innych niż Kodeks pracy nie mogą korzystać ze środków KFS.
Przy rozpatrywaniu wniosków PUP Namysłów uwzględnia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS.
Wniosek o przyznanie środków finansowych w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego należy złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. Wniosek w postaci elektronicznej musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym albo podpis potwierdzony profilem zaufanym, należy przesłać za pomocą elektronicznej platformy: praca.gov.pl.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Powiatowy Urząd Pracy w Namysłowie, ul. Plac Wolności 1
tel. 77/ 419 09 22.